• BIST 101.849
 • Altın 259,118
 • Dolar 5,6360
 • Euro 6,3235
 • Bilecik 27 °C
 • Eskişehir 27 °C

BEM BİR-SEN'DEN BELEDİYE ÖNÜNDE AÇIKLAMA

BEM BİR-SEN'DEN BELEDİYE ÖNÜNDE AÇIKLAMA

Eskişehir BEM BİR-SEN Şube Başkanı Seyfettin Kazanç, Bozüyük Belediye binası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

El değiştiren belediyelerde Memur-Sen’e bağlı Bem Bir-Sen üyelerine yönelik mobbing uygulandığını ve istifaya zorlandığını iddia eden Kazan, Bozüyük Belediyesi’nin de bunlardan biri olduğunu ifade etti. Seyfettin Kazanç, “Bozüyük Belediyesi’nde sendikal baskı ve tehditlere geçit vermeyeceğiz” dedi.

Kazanç, açıklamasının son bölümünde, belediye başkanı M. Talat Bakkalcıoğlu’na seslenerek, “Eğer çalışanların iradesine konulmak istenen bu ipotekten parti ve belediye başkanının bilgisi yoksa bu çok vahim. Yok, eğer bu ahlaksızlık başkanların bilgisi dâhilinde oluyorsa bu daha da vahim!” ifadelerini kullandı.

Eskişehir BEM BİR-SEN Şube Başkanı Seyfettin Kazanç, Bozüyük Belediye binası önünde yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

“31 Mart 2019 yerel seçimlerinin sonucunda, birçok belediye siyasi partiler arasında el değiştirmiştir. Bu sonuçları halkın iradesinin bir tecellisi olarak gördüğümüzden, seçilen her belediye başkanını tebrik etmeyi halkın iradesine saygının bir gereği olarak görüyoruz.

Ancak, el değiştiren belediyelerde Memur-Sen’e bağlı Bem Bir-Sen üyelerine istifa baskısı yapıldığını teessüfle müşahede ediyoruz. Söz konusu belediyeleri kazanan siyasi partilerin yandaşı ve arka bahçesi olan sendikalar, alelacele ve telaşla üyelerimize Bem Bir-Sen’den istifa edip kendi sendikalarına geçmeleri için mobbing ve baskı yapıyorlar. Öyle görünüyor ki emeği ideolojik bir aparata dönüştüren, emeğe ve emekçiye saygısı olmayan zihniyet, 31 Mart seçimleri sonrası hortlamaya başlamıştır.

Aynı baskı ve şiddet maalesef Bozüyük Belediyesinde çalışan üyelerimize de yapılmakta, bazı sendikalar üyelerimizi Bem Bir-Sen’den istifa ederek kendi sendikalarına geçmeye zorlamaktadırlar. Diğer üyelerimiz üzerindeki istifa baskısı da sürmektedir.

Bugüne kadar sendikal mücadeleyi ideolojik çatışmaların zemini kılanlar; çabalarımızla elde edilen kazanımları kendi kazanımları diye pazarlamayı emek hırsızlığı olarak saymayanlar; gerilime, yalan ve iftiralara bel bağlayanlar maalesef başka bir mücadele yöntemi bilmediklerini bir kez daha ortaya koymuşlardır.

Üyelerimizi işten çıkarma tehdidiyle kendi sendikalarına geçmeye zorlayanların, demokrasi ve özgürlük kavramlarını ağızlarından düşürmemeleri ise ancak bu değerleri istismar etmeleri ve kirli yüzlerini örten bir maske olarak kullanmalarıyla açıklanabilir.

Üyelerimize yönelen, sendika değiştirme baskısı, başta ILO olmak üzere uluslararası sözleşmelerde, Anayasa ve yasalarımızda koruma altına alınan “herhangi bir ayrım yapılmaksızın örgüt kurma ve örgütlere katılma hakkı”nın açıkça çiğnemektir.

Bu noktada üyelerimizin ilgili mevzuatta korunan haklarını, her türlü şiddet, baskı, şantaj veya tehditten uzak, tam ve özgür bir şekilde kullanmalarının sağlanması konusunda belediye başkanına önemli bir sorumluluk düştüğünü hatırlatmak isteriz. Bu yaşananlar, belediye başkanının ve (CHP’nin), seçim öncesi verdikleri “demokratik haklar ve özgürlüklere saygılı bir yönetim” sözü açısından bir samimiyet ve tutarlılık testidir.

Kaldı ki bu sendikaların (Tüm-Bel-Sen / KESK / Kamu-Sen) yaptığı şey, yeni seçilen başkan ve bağlı olduğu siyasi partinin ismini bu ahlaksızlığa, gasp ve hırsızlığa bulaştırmaktır. Bu nedenle belediye başkanının, henüz mazbatasını bile almamışken ismini kullanarak çalışanlara sendikal baskı yapanlar karşısında harekete geçmesini bekliyoruz. Kendisi açısından istismar, çalışanlar açısından zulüm olan bu tavrı görmezden gelmeyeceğini, seçim öncesi söz verdiği demokratik tavrı uygulayacağını umuyor ve bekliyoruz.

Buradan Belediye başkanına sesleniyoruz;

Eğer çalışanların iradesine konulmak istenen bu ipotekten parti ve belediye başkanının bilgisi yoksa bu çok vahim.

Yok, eğer bu ahlaksızlık başkanların bilgisi dâhilinde oluyorsa bu daha da vahim!

Parti ve belediye başkanları, ya kendi isim ve güçlerini kullanarak emekçilere baskı yapanlara dur diyecekler ya da bunun siyasi, hukuki, ahlaki ve sosyal maliyetine katlanacaklardır.

Anayasa, yasalar ve uluslararası sözleşmeler tarafından teminat altına alınan hakların ayaklar altına alınması; belediye çalışanlarına karşı ayrımcılık suçunun işlenmesi; iş barışı ve huzurunun bozulması; bu şiddet, tehdit ve şantaja imkân verilmesi durumunda, buna sebep olan ve göz yuman bütün aktörler karşısında bütün yasal haklarımızı kullanmaktan ve demokratik tepkilerimizi ortaya koymaktan geri durmayacağımızı açık ve net bir şekilde buradan ilan ediyoruz.

Çalışanların özgür sendikal tercihini baskıyla değiştirmeye kalkanlar, üyelerimizin itibar ve itimat etmediği, teveccüh göstermediği sendikalara geçmeleri için tehdit ve baskı yoluna başvuranlar tarih, millet ve yargı önünde hesap vermek zorunda kalacaklarını bilmelidirler.

Üstlendikleri değer, ortaya koydukları amel kabul görmeyince, üye sayılarını artırmanın yolu olarak tehdit ve şantaja, gasp ve hırsızlığa başvuranların bu kirli tezgahları şüphesiz ki ellerinde patlayacaktır. Nitekim tarih bunun örnekleriyle doludur.

Sendikal ilke ve değerlerle bağdaşmayacak bu baskı ve tehditler karşısında ne teşkilatımız ne de üyelerimiz geri adım atmayacaktır.

Üyelerimize sendikal şiddet uygulayan, ekmeği ile oynamaya kalkanları açık ve net bir şekilde uyarıyoruz:

Bu gayr-ı meşru yol ve yöntemleri derhal terk edin!

Türkiye bir hukuk devletidir ve hiç kimse hukukun üstünde değildir.

Hiç kimse elindeki güce güvenerek hukuk dışına çıkma hak ve selahiyetini kendisinde görmesin.

Hiç kimse, her türlü vesayetle mücadele etmeyi ilke edinmiş bir yapı olarak üyelerimizin hür iradesi üzerinde kurulmaya kalkışılan vesayete seyirci kalacağımızı aklından bile geçirmesin.

Biz sürecin takipçisiyiz. Meydanı birkaç çapulcuya ve emek hırsızına bırakacak değiliz. Tehdit, şantaj ve baskılara bugüne kadar boyun eğmedik, bugün de yarın da boyun eğmeyeceğiz. Bu pabuçun bu kadar ucuz olmadığını defalarca gösteren bu aziz teşkilat bunu bir kez daha göstermekten bir an bile çekinmeyecektir.

Bu vesileyle başta üyelerimize baskı yapan sendikalar, belediye başkanları ve bağlı oldukları siyasi partiler ile hak ve hukuku korumakla mükellef hükümet olmak üzere tüm kesimleri sorumlu davranmaya ve sorumluluk almaya çağırıyoruz.”

Kaynak: Çağla CAN
Bu haber toplam 1367 defa okunmuştur
 • Yorumlar 3
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
 • ALT VE ÜST GEÇİTLER İÇİN HEYET GELECEK18 Temmuz 2019 Perşembe 15:58
 • BAŞSAVCI MEHMET ÇEPNİ GÖREVE BAŞLADI18 Temmuz 2019 Perşembe 15:47
 • 3000 KİŞİ KATILDI17 Temmuz 2019 Çarşamba 11:16
 • BOZÜYÜK KENT KONSEYİ’NDE GÖREV PAYLAŞIMI YAPILDI16 Temmuz 2019 Salı 17:40
 • BOZÜYÜK TEK YÜREK16 Temmuz 2019 Salı 11:28
 • CHP'DEN BAHÇELİ'YE KINAMA!16 Temmuz 2019 Salı 11:07
 • FOTOĞRAF SEVERLER TARİHİ KÖYDE BULUŞTU16 Temmuz 2019 Salı 11:02
 • KARPUZ PAZARI YÜZ GÜLDÜRDÜ16 Temmuz 2019 Salı 10:47
 • GÖRÜRSENİZ YILAN SANMAYIN!16 Temmuz 2019 Salı 09:48
 • SAMANLAR ALEV ALDI15 Temmuz 2019 Pazartesi 10:16
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Bozüyük Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 555 006 82 21