BAŞKAN DEMİR, ÜYELERİ BİLGİLENDİRDİ

BAŞKAN DEMİR, ÜYELERİ BİLGİLENDİRDİ

“TAŞERON VE GEÇİCİ İŞÇİLİK SİSTEMİ ARTIK BİTMİŞTİR”Hak-İş Konfederasyonu Öz Büro İş Sendikası Bilecik İl Başkanı Gökhan Demir, taşeron...

A+A-

“TAŞERON VE GEÇİCİ İŞÇİLİK SİSTEMİ ARTIK BİTMİŞTİR”

Hak-İş Konfederasyonu Öz Büro İş Sendikası Bilecik İl Başkanı Gökhan Demir, taşeron sorununun çözümü noktasında emeği geçenlere teşekkür ederek yeni düzenleme hakkında üyelerini bilgilendirdi.

Gökhan Demir yaptığı açıklamada, “Taşeron sorununa köklü çözüm getirilmesi konusunda önemli bir adım atılmıştır. Bu konuda önemli katkıları olan başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Jülide Sarıeroğlu,  ve tüm bakanlarımıza, Konfederasyon Başkanımız Mahmut Arslan Bey’e, Sendikamız Genel Başkanı Baki Gülbaba’ya ve bugünlere gelmemizde bize güç veren taşeron işçilere teşekkür ediyorum.
Yeni düzenleme ile; hepimiz için model insan olarak kabul ettiğimiz sevgili peygamberimizin bütün söz ve uygulamalarına ters bir şekilde “eşref-i mahlukat olan” insanın onuruna aykırı, eşitsiz, adaletsiz, ve hatta modern bir kölelik uygulaması olan taşeron ve geçici işçilik sistemi artık bitmiştir.
Kamudaki taşeron işçileri şu anda çalıştıkları işyerlerinde kadrolu kamu işçisi statüsünde çalışmaya devam edeceklerdir. Bu arkadaşlarımızın hem statüleri değişmemiş olacak, hem de sendika hakları, kıdem tazminatı hakları, ikramiye hakları ve toplu sözleşme hakları güvence altına alınmış olacak.
Yerel yönetimlerde ise imtiyazlı bir kamu şirketi kurularak bütün taşeron şirketler tasfiye edilecek ve buralarda çalışan arkadaşlarımız belediyenin kendi kuracağı imtiyazlı şirketinde işçi statüsünde sendikal ve diğer haklarıyla birlikte istihdam edilecektir.
Bu kanun tasarısı Meclis’te kabul edildikten sonra üç aylık bir geçiş dönemi öngörülmektedir. Geçiş döneminde personeller taşeron firmalardan devir alınacak. Bu devir süresince maaşlar ve diğer haklar devam edecek. Aynı işe aynı ücret bireyin ve çalışanın anayasal hakkı olduğu için düzenlemeler en kısa sürede yapılacaktır. Daha sonra taşeron firmalarla ilişkiler kesilecek ve çalışanların kamu işçisi olarak tescilleri yapılacaktır.
Öz Büro İş Sendikası olarak tüm kamu ve özel işyerlerindeki “Büro, Eğitim, Güzel Sanatlar, Ticaret ve Kooperatif” iş kollarında görevli işçileri kapsamaktadır. Anayasal hak olan sendikal faaliyet için çalışanlar özgürce üye olabileceklerdir. Taşeron veya geçici ne olursa olsun tüm çalışanlarımızın haklarını her zaman savunduk ve savunmaya da devam edeceğiz” dedi.

gokhandemir_ozburo.jpg

Bu haber toplam 1781 defa okunmuştur
Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.