BOZÜYÜK OTİZMİN FARKINDA

BOZÜYÜK OTİZMİN FARKINDA

Bozüyük’te Rehberlik ve Araştırma Merkezinin öncülüğünde Bozüyük Belediyesi ve Kent Konseyinin katkılarıyla ‘Otizm’ farkındalık etkinliği düzenlendi....

A+A-

Bozüyük’te Rehberlik ve Araştırma Merkezinin öncülüğünde Bozüyük Belediyesi ve Kent Konseyinin katkılarıyla ‘Otizm’ farkındalık etkinliği düzenlendi. Hal önünden protokol mensuplarının da katılımıyla gerçekleştirilen kortej yürüyüşüne anaokulu öğrencileri ile birlikte Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri de destek verdi.

Cumhuriyet meydanında sona eren kortej yürüyüşünün ardından etkinlik, burada yapılan konuşmalar ve anaokulu öğrencileri tarafından düzenlenen gösterilerle devam etti. Saygı duruşu ve istiklal marşımızın ardından Kent Konseyi Başkanı Osman Tekeli tarafından ‘Otizm’ farkındalık etkinliğine gösterilen ilgi ve alakadan dolayı protokol mensupları ve katılımcılar ile okullara teşekkür edildi.

unnamed-(1)-018.jpg

Ardından Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Zeynep Münteha Akpınar tarafından günün önemine binayen konuşma yapıldı. Akpınar konuşmasında, ”Bozüyük rehberlik ve araştırma merkezi, Bozüyük Belediyesi ve Bozüyük kent konseyi olarak bu ay içinde Otizme dikkat çekmek, sosyal farkındalık yaratmak, otizmin bilinebilirliğini arttırmak ve toplumsal bilinç oluşturmak amacıyla otizm farkındalık programını tertip etmiş bulunmaktayız.

unnamed-(2)-013.jpg

Otizm, doğuştan gelişen, genetik altyapıya dayanan, karmaşık, nörolojik-biyolojik tabanlı bir gelişim bozukluğudur. Başkalarıyla etkileşimde bulunmayı engelleyerek, bireyin kendi iç dünyasıyla baş başa kalmasına yol açan otizm, genellikle 3 yaştan önce ortaya çıkarak, çocukların sosyal iletişim, etkileşim ve davranışlarını olumsuz etkiliyor. Dünya sağlık örgütü verilerine göre, bugün dünya genelinde, okul çağındaki her 68 çocuktan biri, otizm teşhisi alıyor. Otizm, erkek çocuklarda, kız çocuklara oranla 3-4 kat daha fazla görülüyor olup, her 54 erkek çocuktan biri, günümüzde otizm riski taşıyor.

Otizmin kapısını açmak için ilk önemli adım, erken teşhis. Otizm, yaklaşık bir yaş civarında ilk belirtilerini gösteriyor. Erken teşhis, otizmli çocuğun gerekli eğitim ve tedavileri alarak hayata katılması için, ilk önemli adımdır.

unnamed-(3)-018.jpg

Otizmde biyolojik tedaviler ile ilgili çalışmalar devam ederken, bugün için kabul edilen en önemli tedavi aracı, erken yaşta verilmeye başlanan yoğun bireysel özel eğitimdir. Doğal gelişim gösteren her çocuğun kendiliğinden öğrendiği her şeyi, otizmli bir çocuğa, özel eğitim yardımı ile öğretmek zorundasınız. Her otizmli çocuk, kendine göre bir öğrenme biçimine sahiptir. Önemli olan, kapıyı açacak doğru anahtarı bulabilmektir.

“Her çocuk özeldir ve geleceğimizdir”

Son söz olarak; Çocuğunuzun otizmli olduğundan şüphe ediyorsanız veya yeni teşhis aldıysanız, otizm konusunda doğru bilgilenmeli ve otizmle yaşamın zorluklarını öğrenmelisiniz. Unutmayın ki, otizmin nedeni siz değilsiniz, ayrıca erken tanılama ve özel eğitim desteği ile otizmli çocuğunuz zamanla gelişim göstererek toplumda bağımsız bir birey olarak yerini alabilir.

“Unutmayın ki, otizm bir hayat gerçeği”

Ve hiç birimiz, bir sonraki otizmli bireyin abisi ablası annesi ya da babası olmayacağımızı garanti edemeyiz. Ve bu gerçek, sadece sizin çocuğunuza ait değil!

Yalnız değilsiniz! Bir son söz de, çocuğu otizmli olmayan tüm anne-babalar için olsun.

unnamed-(4)-022.jpg

Eğer siz de “Otizmin farkındayım, ama fark etmek yetmez, yaşamı paylaşmak gerek!” diyorsanız, o zaman otizmin bilinirliği ve sorunların çözümü için siz de gönüllü destek verin ki, çocuklarımız hep beraber büyüsün” dedi. Ardından anaokulu öğrencileri tarafından hazırlanan gösteriler sahnelendi. Otizm ve biz konulu yazısıyla düşüncelerini paylaşan Otizmli öğrenci velisi Semra Tura yaşadıklarını katılımcılarla paylaştı.  Protokol mensupları tarafından öğrencilere pamuk şekeri dağıtılmasıyla etkinlik sona erdi.

Programa Kaymakam Hasan Yaman, Cumhuriyet Başsavcısı Savaş Kılıç, Garnizon Komutanı Bakım Binbaşı Alper Koç, Belediye Başkanı Fatih Bakıcı, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Süleyman Can, İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Halis Çelik, İlçe Emniyet Müdürü Hakkı Güner, İl Genel Meclis Üyesi Nizamettin Çam, Kent Konseyi Başkanı Osman Tekeli, STK temsilcileri, okul müdürleri, veliler ve öğrenciler katıldı.

unnamed-(5)-012.jpg

Bu haber toplam 2822 defa okunmuştur
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.