"DİRENE DİRENE KAZANACAĞIZ"

"DİRENE DİRENE KAZANACAĞIZ"

 Bozüyük’te Türk Metal Sendikasına üye fabrika çalışanları devam eden toplu sözleşme görüşmelerinden sonuç alınamaması üzerine bu hafta...

A+A-

 

Bozüyük’te Türk Metal Sendikasına üye fabrika çalışanları devam eden toplu sözleşme görüşmelerinden sonuç alınamaması üzerine bu hafta yine meydanlara indi.
Cumhuriyet meydanında toplanan çok sayıda fabrika çalışanı soğuk havaya rağmen Türk Metal Sendikası Bozüyük Şube Başkanı Cemal Güney tarafından yapılan basın açıklamasına sloganlarıyla destek oldular. Bu hafta ki basın açıklamasında farklı bir tablo ortaya koyan fabrika çalışanları meydana ‘Mevta çok çalıştı açlıktan öldü’ sözlerinin yer aldığı siyah tabutla geldiler. Yapılan basın açıklamasının ardından ise sözde mevtanın helvasını yiyerek MESS’i toplu halde protesto ettiler.

eylem-(6).jpg
Türk Metal Sendikası Şube Başkanı Cemal Güney, yaptığı açıklamada devam eden toplu sözleşme görüşmelerinden sonuç alınamadığını belirterek artık bıçağın kemiğe dayandığını söyledi.  Kırmadan, dökmeden ama kararlılıklarından da asla taviz vermeden direne direne kazanacaklarını belirtti.
Başkan Cemal Güney yaptığı açıklamada, “Bugün burada, MESS tarafından açlığa mahkûm edilen bir metal emekçisinin cenaze töreni için toplandık. Şimdi size, merhumu nasıl bilirdiniz diye sorsam, hiç şüphe yok ki çok çalışkandı dersiniz. İşinin ustasıydı, ailesinden, ülkesinden ve ekmeğinden başka derdi yoktu dersiniz. İşyerini evi, namusu bilirdi dersiniz. Ve sonunda da üretti, kazandırdı ama maalesef, kendisi kazanamadan mevta oldu dersiniz. İşte bugün, bu merhumu, bu onurlu, çalışkan metal emekçisini toprağa veriyoruz. Kardeşlerim, o, kalp krizinden, kanserden ya da trafik kazasından ölmedi. Neden öldü biliyor musunuz? Açlıktan öldü, açlıktan…MESS tarafından açlığa terkedildi. Daha fazla dayanamadı ve öldü.

eylem-(20).jpg
Şimdi hepinizi, bu çalışkan, vatansever, dürüst metal emekçisinin na’şı önünde Saygıya davet ediyorum. Ruhuna el Fatiha! Evet, Birileri kazandı, ihracat rekorları kırdı. O sadece hakkını istedi. Ama bu hakkı ona çok gördüler. Sana TÜİK’in enflasyonu yeter, idare et dediler. Bak pinpon topunun fiyatı düştü. Yazın soba borusu, kışın plaj havlusu sudan ucuz dediler. Gıdayı, eğitimi, ev kirasını, sağlığı boş ver. Bizim verdiğimizle idare et dediler. Ve sonunda beklenen oldu kardeşlerim. Metal emekçisi açlıktan öldü. Peki biz, hala hayatta olanlar, direnenler, mücadele edenler, yaşam ve onur mücadelesi veren kardeşlerimizin açlıktan ölmelerine izin verecek miyiz? Onların emeğini, alın terini, ekmeğini yerde bırakacak mıyız? Elbette bırakmayacağız. Kol kola girecek, birleşeceğiz, sesimizi yükselteceğiz. Direneceğiz, direneceğiz ve sonunda kazanacağız.

eylem-(42)-(1).jpg
Kardeşlerim, kimse metal emekçisini hafife almasın. Kimse, önümüze sadaka gibi atılan zam oranlarına boyun eğeceğimizi düşünmesin. Biz bir oldukça, kenetlenip, birbirimize sarıldıkça ve sendikamız Türk Metal’in arkasında durdukça, evel Allah her türlü güçlüğün üstesinden geleceğiz. Artık bıçak kemiğe dayandı. Eylemse eylem, grevse grev. Türk Metal emekçisi hakkını alana kadar susmayacak. Türk Metal emekçisi bu yolda, asla sendikasını yalnız bırakmayacak. Meydanlarda, yollarda, bu güzel ülkenin dört bir yanında ne gerekiyorsa onu yapacak. Kırmadan, dökmeden ama sonuna kadar hak ettiğinin peşinde olacak. Yani kazanacak dostlarım. Evet, açlıktan ölen bir metal emekçisini toprağa veriyoruz. Ama biz bir ölür, bin diriliriz. Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun kardeşlerim” dedi.

eylem-(51).jpg

Bu haber toplam 6141 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum