NİTELİKLİ MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM VERİLECEK

NİTELİKLİ MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM VERİLECEK

Bozüyük’te daha nitelikli bir mesleki ve teknik eğitimi gerçekleştirmek amacıyla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile sanayi temsilcisi firmalar arasında...

A+A-

Bozüyük’te daha nitelikli bir mesleki ve teknik eğitimi gerçekleştirmek amacıyla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile sanayi temsilcisi firmalar arasında işbirliği protokolü imzalandı.

İşbirliği protokolü İlçe Milli Eğitim Müdürü Halis Çelik ve Armat Makina, Köse Araçüstü Ekipmaları, Ergen Makina, Bozüyük Makina, Yıldız Makinsan, Doğan Makina arasında imzalandı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Halis Çelik, “Bozüyük Mesleki ve Teknik liselerimize büyük katkı sağlaması beklenen iş birliği protokolümüzü Mesleki ve Teknik liselerimizde imzalamanın sevincini yaşıyoruz. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce düzenlenen Bilecik Mesleki Eğitim ve İstihdam Eğilimini Belirleme Çalıştayı’ndan bu yana okullarımız, Müdürlüğümüz ve sanayi temsilcisi kuruluşlarımızla yapılan protokollere bir yenisini daha ekledik. Okullarımız ve sanayi sektörlerinin iş birliği ve dayanışmasıyla mesleki eğitimde ilçelerimizin çok daha iyi bir noktaya gelecektir. Çalıştay’dan sonra bu iş birliğini geliştirmek için büyük gayret gösteren herkese çok teşekkür ediyorum. İşbirliği protokolümüzün hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Ülkemizde 2023 vizyonuna uygun sürdürülebilir ekonomik ve sosyal gelişmeyi sağlamanın, sahip olduğumuz genç nüfusu küresel rekabette avantaja çevirmenin ve ekonomimizin itici gücü yapmanın yegâne yolu nitelikli bir mesleki ve teknik eğitimden geçmektedir.

    Ülkemizin her bakımdan kalkınmasında ve zenginleşmesinde, işsizliğin önlenmesinde, sosyal barışın ve adaletin tesis edilmesinde, küresel ölçekte rekabette mal ve hizmet üreten sektörlerin çok büyük katkıları bulunmaktadır.

    Bu katkıları en üst seviyeye çıkarmak için sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünün mesleki ve teknik eğitim yolu ile yetiştirilmesi, bu amaçla kamu ve özel kurum ve kuruluşlarla, sektörle ve işgücü piyasası aktörleri ile etkili işbirliği yapılarak eğitim-istihdam ilişkisinin güçlendirilmesi Bakanlığımızın temel öncelikleri arasında bulunmaktadır.

      Mesleki ve teknik eğitimin, paydaşları olan kamu ve özel kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapılarak, iş gücü piyasasının ve sektörün ihtiyaç ve beklentilerine uygun şekilde planlanması ve uygulanmasının gerekliliği birçok üst politika belgesinde vurgulanmaktadır.

      Bu doğrultuda, başta Ülkemizin 10. Kalkınma Planı, Türkiye Mesleki ve Teknik Eğitim Strateji Belgesi ve Eylem Planı (2014-2018) ve Hükümet Programları gibi üst politika belgelerinde mesleki ve teknik orta öğretimde yerel yönetimler ve sektör temsilcilerini de içine alacak şekilde yönetişimi esas alan “yeni okul yönetim modelinin oluşturulacağı, yerel yönetimler, meslek kuruluşları ve yerel sektörle işbirliğinin artırılacağı öngörülmüştür.

     Bu çerçevede Bakanlığımızca, mesleki ve teknik eğitim alanında yapılacak çalışmalarda sektör, ilgili meslek kuruluşları ve yerel yönetimlerin desteğini alarak, katılımcılık ve şeffaflık ilkeleri çerçevesinde daha nitelikli bir mesleki ve teknik eğitimi gerçekleştirmek amacıyla her ilçede; il/ilçe milli eğitim müdürlüklerinin ilgili yöneticilerinin, mesleki ve teknik orta öğretim okul/kurum müdürlerinin, sektör ve meslek kuruluşu temsilcilerinin, belediye ve ilgili diğer kamu ve özel kurum ve kuruluş temsilcilerinin üye olarak yer alacağı “Mesleki ve Teknik Eğitim Okul Yönetim Kurulu” oluşturulmasına karar verilmiş olup bu kapsamda Bilecik İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Okul-Sektör İşbirliğinde Mesleki ve Teknik Eğitim Okul Yönetim Kurulu Çalışmaları kapsamında Çalıştay yapılmıştır.

   Bozüyük Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürümüz  Ali ARI ‘ Bozüyük’te vasıflı  ara elaman ihtiyacının bulunduğunu tüm işletmelerimiz içinde büyük sıkıntılar oluşturduğunu , bu sıkıntıların okul sanayi işbirliği çerçevesinde Bozüyük  Sanayimizin  ivmesi durumunda bulunan çok değerli  Makine ve Metal sektörleri ağırlıklı işletmelerimizle yaptığımız Protokolün öncelik le okulumuza, ilçemize, ilimize daha sonra ülkemize hayırlara vesile olması temennisinde  bulunarak önümüzdeki günlerde de farklı sektörlerle başka protokoller yapacağız.  ’diyerek  sözlerini tamamladı.

20424938_10155375333011832_1289839118_o-(1).jpg

Bu haber toplam 2850 defa okunmuştur
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.