ÖRNEK OLSUN!

ÖRNEK OLSUN!

Bilecik Belediye Meclisi tarafından tüm belediyelere örnek olması gereken bir karara imza atıldı. Meclisten oybirliği ile çıkan kararda, bundan sonra açılacak...

A+A-

Bilecik Belediye Meclisi tarafından tüm belediyelere örnek olması gereken bir karara imza atıldı. Meclisten oybirliği ile çıkan kararda, bundan sonra açılacak iş yerlerinde Türkçe isim kullanılması şartı getirildi. Karara uymayanlara ise ruhsat verilmemesinden cezai işlem uygulanmasına kadar keskin yaptırım kararları alındı. 
Bilecik Belediyesi'nin öncülüğünde başlatılan bu seferberliğin diğer belediyelere de örnek olması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2017 yılını 'Türk Dili' ilan ettiği bir dönemde Bozüyük Belediyesi'nin de aynı şekilde karar alması bekleniyor. 
Bilecik Belediye Meclisi'nce, belediye yasakları ve kurallarına ilişkin yönetmelikte; iş yerlerinde Türkçe isim kullanılmasıyla ilgili düzenleme yapıldı. Bundan sonra açılacak işyerlerine Türkçe isim koyma şartı getirilirken, uymayanlara ruhsat verilmemesine, kararın aksinde hareket edenlere Kabahatlar Kanunu'na göre cezai işlem uygulanmasına karar verildi. Ancak bu durum tescilli markalar ile tescilli ticaret unvanı bulunan iş yerlerini kapsamayacak. 
Belediye Meclisince oybirliğiyle alınan karar gereği, yönetmeliğe şu hükümlerin ilavesi gerçekleştirildi;
"Tescilli markalar ile tescilli ticaret unvanları hariç olmak üzere her türlü ilan, reklam ve tanıtım amacıyla kullanılan pano, levha, tabela ve afiş vb. Türkçe kelimelerin kullanılması mecburidir. Aksinde hareket edenler hakkında 5326 sayılı Kabahatlar Kanunu'nun 32. maddesi gereğince ceza tatbik edilir. Bu hükme aykırı unvan, tabela ve ilan kullanılan iş yerlerine açma ve çalışma ruhsatı verilmez."
Bilecik Belediye Meclisi'nce alınan takdire şayan kararın ardından gözler Bozüyük Belediyesi'ne çevrildi. 

turkce-isim-kullanilmazsa-(3).jpg


Bu haber toplam 2493 defa okunmuştur
Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.