"Sağlık çalışanı kahramanlarımız mutsuz !"

"Sağlık çalışanı kahramanlarımız mutsuz !"

Sağlık-Sen Bilecik Şube Başkanı Süleyman Akyıldız Pandemi sürecinde sağlık çalışanlarının yaşadığı sorunlarının en başında ek ödemeler olduğunu belirtti.

A+A-

Akyıldız sağlık çalışanlarının bu süreçte pandeminin beraberinde diğer bir çok sorunla da kahramanca mücale verdiklerini ifade ederken, "Sağlık çalışanları farklı isim ve kalemlerde, adaletten uzak, hakkaniyete uymayan, motivasyon kaybına neden olmakla beraber çalışma barışını bozan, çalışanları birbirine kırdırarak sahada kırgınlığa yol açan, emek içinden emek seçerek, ÇOK ile HİÇ arasında değişen ve dolayısı ile da ne olduğunu tarif edemediğimiz bir ücret politikasından bıkmış, usanmıştır. " dedi.

Konuşmasının devamında yaşanan problemlere değinen ve çarpıcı açıklamalar yapan Süleyman Akyıldız şu ifadeleri kullandı ; 

"İnsan sağlığını, insan yaşamını ve nihayetinde bütün milletin sağlığını tesis etmek için çaba sarf eden sağlık çalışanları farklı isim ve kalemlerde, adaletten uzak, hakkaniyete uymayan, motivasyon kaybına neden olmakla beraber çalışma barışını bozan, çalışanları birbirine kırdırarak sahada kırgınlığa yol açan, emek içinden emek seçerek, ÇOK ile HİÇ arasında değişen ve dolayısı ile da ne olduğunu tarif edemediğimiz bir ücret politikasından bıkmış, usanmıştır. 

Sağlık Bakanımız hergün vakâ bilgilendirmesini yapıp, sevgili vatandaşlarımız salgından korunmak için maske, mesafe ve hijyene dikkat edin diye halkı uyarırken, bir taraftan da kural tanımazlık,  artan vakalar ve  insanların duyarsızlığından dem vurmaktadır. 

Sağlık Personeli de Sendikalar, sosyal ağ, ve meslek örgütleri  maddi manevi isteklerine çözüm bulması için sayın Bakan'a seslenirken, maalesef sayın  Bakanımız ve ilgili merciler de Sağlık çalışanlarının isteklerine duyarsız kalmaktadır.  

Bu iki benzer durumdan bahisle bir kez daha seslenmek istiyoruz; Sayın Bakanım eminiz ki Sizde Halkın HAKLI uyarılarınıza kulak asmayıp, duyarsız kalmasından ne kadar rahatsızsanız, Biz Sağlık Çalışanları da HAKLI taleplerimize kulak asmayıp, duyarsız kalınmasından aynı ölçüde rahatsızız.  

Pandemi ilk ilan edildiğinde Sağlık Çalışanlarının bundan birkaç sene öncesine kadar zaten aldığı, ama son yıllarda Kurumların artan giderlerinden dolayı alamaz hâle geldiği ek ödemeyi 3 aylığına tavandan ödemeyi vaat ettiniz. Devamında miadını doldurmuş Döner Sermaye Yönetmeliği'nin emek taksiminde ne kadar Adaletsiz olduğunu, çoğu Çalışanın emeğinin karşılığını böyle bir  dönemde bile alamadığını yaşadık ve gördük.  

Şimdi de cephede iyice yorgun düşüp, tükenen, mesai arkadaşlarının vefat haberleriyle sarsılan fakat sesisini duymadığınız sağlık kahramanlarımıza yine pek çok arkadaşımızın SIFIR ile KURUŞ arasında faydalanabileceği Döner Sermaye'den teşvik olarak ödeme yapacağınızı belirttiniz. Üstelik bu sefer tavan ifadesini de kullanmadınız.  

O halde sormak istiyoruz; emek içinden emeği hangi kıstaslar ile seçeceksiniz? 

Aynı kurumda insanları bir taraftan çalışan veya çalışmayan diye ayırırken, öte taraftan çalışıp çalışmadığına bakmadan, YOK ile ÇOK arasındaki ödeme tutarsızlığını hala neden görmüyorsunuz?

Pandemi de daha kışı yaşamadık. Yoğun geçeceği belli olan bu döneme sağlık çalışanlarını zihnen, madden ve manen yeterli motivasyon ile girmesini böyle mi sağlayacaksınız?

Sesimizi duymak zorundasınız.Bu böyle gitmez.Lütfen gözünüzü bağlayan ellere aldırmayın, kulaklarınızı tıkayanları bir kenara bırakın ve sesimizi duyun. İlk teşvik uygulamanız olan Mart-Nisan-Mayıs aylarında ki tavan Döner Sermaye Uygulaması pek çok sıkıntı yaşatmışken, ikinci teşvik uygulamanızda hem de daha emek seçici yaklaşım ile daha büyük sorunlar ile karşılaşacağımız ortadadır. Sahada çalışanın motivasyonunu kıracak ve direncini düşürecek sonuçlar mücadele gücümüzü de zayıflatacaktır.

Sağlık çalışanları, hiç olmazsa salgınla mücadele süresince, uygulamadaki haksızlıkların giderilip, her bir çalışanı kapsayacak şekilde net bir ücret politikası ile seyyanen zam beklemektedir.

Salgın sürecinde de çok net bir biçimde görülmüş olduğu gibi virüs sahada ayrım yapmıyor. Ve tüm sağlık  çalışanları aynı riski taşıyor. 

Sonuç olarak; fedakar sağlık çalışanları arasında ayrım yapan, hak gasp eden, alın terini yok sayan, bu çarpık döner sermaye sistemine bir an evvel son verilmelidir. 

İnsan hayatını, insan sıhhatini konu olan bir kamu hizmeti, kangren halini almış böylesine büyük bir sorunla daha sağlıklı işleyemez. 

Kamu hizmetlerinde çözüm yerine sorun üreten bir sistem, yalnızca çalışanları değil, herkesi sorunun bir parçası haline dönüştürürken, artık herkese zarar vermektedir. 

Yol yakınken, bu yanlış bakıştan ve haksız uygulamadan bir an evvel dönülmeli; sağlık çalışanlarının yüzü güldürülmelidir. 

Her türlü yanlışlığa ve olumsuzluğa muhalif duruşumuzdan asla vazgeçmeden, haksızlıkları açıkça dile getirmek kaydıyla emeğin değerini ve ekmeğimizi büyütmenin derdiyle çalışmalamıza devam edeceğiz."

Bu haber toplam 14840 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.