SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİ KONUŞULDU

SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİ KONUŞULDU

Bozüyük’te Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ahmet Selim Köroğlu’nun katılımlarıyla “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Halk Buluşması” programı...

A+A-

Bozüyük’te Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ahmet Selim Köroğlu’nun katılımlarıyla “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Halk Buluşması” programı düzenlendi.

unnamed-(1)-023.jpg
Bozüyük Kent Konseyi ile Bilecik Giyim Mensucat Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanlığı tarafından düzenlenen program Metristepe Kültür Merkezi’nde yapıldı. Sistem değişikliğinin konuşulduğu program yoğun ilgi görürken vatandaşlar programda referandum ile ilgili merak ettikleri soruların yanıtlarını öğrendi. Moderatörlüğünü SDP Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Şahin’in yaptığı ve ilgi ile izlenen programa konuşmacı olarak Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ahmet Selim Köroğlu’nun yanı sıra Sivil Dayanışma Platformu Başkanı Ayhan Ogan ve Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Yaşar Hacısalihoğlu katıldı.
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi hakkında vatandaşları bilgilendirmek amacı ile düzenlenen programda moderatör Mehmet Şahin yeni sistem ile ilgili olarak “İlk defa hükümet modeli değişikliğini merkez alan, esastan bir anayasa değişikliği. Biz 21. Yüzyılı nasıl yöneteceğimizin kararını 16 Nisan’da vereceğiz” diyerek ilk konuşmacı Ayhan Ogan’a söz verdi. Ogan konuşmasında “Temel sorulardan bir tanesi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine neden ihtiyaç duyuldu? 21. yüzyılda yeni bir dünya düzeni kurulurken herkes Türkiye’nin belirleyici bir ülke, belirleyici bir güç merkezi olmasını arzu etmiyor. Bizim eski halimizle şuan ki yapımızla devam etmemiz düşünülemez. En temelde bu çağın getirdiği şartlar ve dünyadaki yeni siyasi iktisadi gelişmeler bizi değişim yapmaya ve bu çağın şartlarına uygun tedbir almaya yöneltiyor. Değişimi yapmamızdaki temel dinamiklerden birisi bu dış dinamikler” dedi. 

unnamed-(2)-018.jpg
Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Yaşar Hacısalihoğlu ise değişimin ruhuna bakmak gerektiğini, Anayasa değişikliğini içeren bu paketin tümüne bakıldığında millet ile bağ kurulmak istendiğine dikkat çekti. 
“Bu ülkenin kaderi tesadüflere bırakılamaz”
Hacısalihoğlu, “Bu değişimin biraz ruhuna bakmak gerekir. Özüne bakıldığında bu paket bir şey iddia ediyor. Bir şeyin değişmesini istiyor. Her maddenin milletle bağını görüyoruz. Esas itibariyle kuvvetler ayrılığı ilkesi yani; yasama, yürütme, yargı bu üçünün temeline bakmak gerekir. Bu üçünün temeli, dayanağı, esası milletle mutlaka bağı kuruluyor. 
Bir ülkenin kaderi tesadüflere bırakılamaz. İşte bu paketin milletle bağ kurma çabasını görüyoruz. Bu hükümet sistemi kurarken o bizim üzerimizden zorlama, onun bunun zorla kendi çıkarlarını yansıtmak için pazarlıklara dayalı aslında güçsüzleştirmek olan adına koalisyon diye yutturulan o zayıf hükümetler gibi olmuyoruz. Doğrudan halktan aldığı güç ile üstelikte 50+1'in bile üstünde olan güç ile hepimizin katkısıyla bir uzlaşma sağlanacak. Hükümeti meclis denetlemiş olacak. Bu sistem esas itibari ile başkanlık sistemine dayalı Türkiye'nin özgür modeli ile bir cumhurbaşkanlığı sistemidir. Dolayısıyla her çalışmayı meclise sunacak ve meclisle uyumlu çalışmak zorunda kalacak, yeri geldiğinde sınırlayabilecek. Dolayısıyla burada tek adamlılık diye bir slogan söz konusu olamaz. 

unnamed-(3)-023.jpg
Sonuç itibariyle bu ülke hedef koydu o hedefine ilerlemek istiyor. Kabına sığmayan dinamik bir ülkeyiz. O açıdan hedefimize ilerlerken uluslararası sistem bir güç mücadelesi, bir bilek güreşi arenası birinin kazanması diğerinin kaybetmesi esasına göre işler. Geleceğinden tedirginlik duyulmayan hiç bir aktörün bugünüyle uğraşılmaz. Bunu net olarak saptayalım. Dolayısıyla Milleti ile devleti bütünleşirse güç olur güçte iyi yönetilirse gerçek olur. Bunu iyi yönetebilme becerisini kurumsallaştırmamız gerekiyor. Millet iradesinin kurumsallaşması gerekiyor. Bu paket için millete güven duyacak, milletin verdiği karara güven duyacak” dedi.

“Şimdi söz millette”
Programın en önemli konuklarından biri olan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ahmet Selim Köroğlu ise yaptığı konuşmasında şunları söyledi: “Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve milleti bu topraklarda yaşadığı süreçlerin belki en önemli günlerinin arifesinde bulunuyor. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi adını verdiğimiz bu hükümet sistemini içeren bir anayasa değişiklik paketini sizin takdirinize ve onayınıza sunmak üzere 16 Nisan’da bir halk oylaması yapıyoruz. Dünyada bugüne kadar adı başkanlık olsun, farklı biçimlerde olsun, yarı başkanlık olsun bu sistemlerin artılarının eksilerinin değerlendirildiği, 2500 yıllık devlet geleneğini de işin içine katarak yerli ve milli bir hükümet sistemi. Bu tamamen bize ait bizim tasarladığımız ve Türk milletinin yapısına bugüne kadar ki devlet yapısına en uygun sistem olduğuna inandığımız bir hükümet sistemini sizin onayınıza sunuyoruz. Bu hükümet sisteminin iki tane temel vasfı var. Birincisi demokratik hakları güçlendiriyor. Yine bu anayasa değişikliğinin en önemli kazanımı şudur; bürokratik vesayet kurumları tasfiye olacak. Bu Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi geçtiği zaman ki bu yapının oluşmasındaki temel espri şuydu. 90 yıllık Cumhuriyet tarihinde halka uzak bir yapılanma yapıldığı için bu tip kadrocu hareketler her zaman devlet içinde yuvalandılar ve hükümete sürekli ortak olma iradesi ortaya koydular. Bundan sonra millet hem hükümeti belirleyecek hem parlamentoyu belirleyecek ve kendi belirledikleri eliyle de yargıyı belirleyecek. Şimdi söz millette. Milletin kararı başımızın üstünde. Tek Millet, tek Bayrak, Tek Vatan ve Tek Devlet prensipleri çerçevesinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti yeniden inşa edilecek.”
Konuşmaların ardından soru cevap bölümüne geçilerek vatandaşların yeni sistem ile ilgili merak ettikleri sorular cevaplandırıldı. Program Bilecik AK Parti Milletvekili Halil Eldemir’in de katılımıyla Belediye Başkanı Fatih Bakıcı, Kent Konseyi Başkanı Osman Tekeli, AK Parti Bilecik İl Başkanı Fikret Karabıyık ve Bilecik Giyim Mensucat Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Haşim Balcı’nın konuşmacılara plaketlerini takdim etmesiyle sona erdi.

unnamed-(4)-028.jpg

Bu haber toplam 2225 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.