'SÖĞÜT RUHUNU, DÜNYAYA TANITACAĞIZ'

'SÖĞÜT RUHUNU, DÜNYAYA TANITACAĞIZ'

Geçtiğimiz hafta göreve başlayan Vali Doç. Dr. Tahir Büyükakın, ayağının tozuyla 736. Ertuğrulgazi'yi Anma ve Söğüt Şenlikleri Kurultayı'na katıldı....

A+A-

Geçtiğimiz hafta göreve başlayan Vali Doç. Dr. Tahir Büyükakın, ayağının tozuyla 736. Ertuğrulgazi'yi Anma ve Söğüt Şenlikleri Kurultayı'na katıldı. Söğüt'te gerçekleşen ve Anadolu'nun dört bir yanından Yörük ve Türkmenlerin katıldığı kurultayda önemli açıklamalarda bulunan Vali Büyükakın, Söğüt’ün tarihi yapısına vurgu yapan Vali Büyükakın Söğüt ruhunu yaşatmak ve dünyaya tanıtmak için çalışacaklarını söyledi.
Vali Büyükakın, her yıl Eylül ayının ikinci haftasında kutlanan şenliklerin Söğüt ruhunu yansıtması gerektiğini belirterek,"Ertuğrulgazi'yi Anma ve Söğüt Şenlikleri sadece Söğüt'ün varlığını ve törenleri değil, Söğüt’ün ruhunu da anlatmalıdır. Bu ruh, Söğüt'ten Türkiye'ye ve dünyaya anlatılmalı. Şenlikleri her seferinde daha güçlü hale getirmek ve bu ruhu dünyaya anlatmak üzere vargücümüzle çalışacağız" dedi.

75_18.jpg
Söğüt Türk Sofrası'nda gerçekleştirilen kurultay, Vali Büyükakın'ın Ertuğrulgazi Türbesi önünde karşılanması ile başladı. Ardından Küre Mehter Takımı sahne aldı. Vali Büyükakın ve beraberindekilerin Ertuğrulgazi Türbesi'ne ziyaretinin ardından kurultay başladı. 
Kurultayın açılış konuşmasını gerçekleştiren Belediye Başkanı Halil Aydoğdu, Eruğrulgazi'yi anma ve Söğüt Şenlikleri'nin bir ahde vefa göstergesi olduğunu vurguladi. Başkan Aydoğdu," Ahlat, Malazgirt, Çanakkale ve Söğüt Türk tarihinin dönüm noktalarindan biridir. Dolayısıyla Söğüt'e ne yapsak ne kadar hizmet etsek malımızı, mülkümüzü bu yolda feda etsek ben o borcu ödeyebileceğimizi zannetmiyorum" şeklinde konuştu. Aydoğdu ayrıca Milletvekili Halil Eldemir'in desteği ile tören alanındaki tribünlerin üstünün kapanacağını söyledi.

75_7.jpg
Belediye Başkanı Halil Aydoğdu'nun ardından konuşan Kaymakam Berkan Sönmezay ise Anadolu'nun dört bir köşesinden kurultaya katılan davetlilere teşekkür etti. Sönmezay, ata ocağı Söğüt'ün anlam ve öneminin gelecek kuşaklara aktarılması adına şenliklerin büyük önem taşıdığına dikkat çekti. 
'BU TOPRAKLARIN DEĞERİ ÇOK BÜYÜK'
AK Parti Bilecik Milletvekili Halil Eldemir'de, Osmanlı çınarının filizlendiği Söğüt'ün çok kıymetli topraklar olduğunu söyledi. Milletvekili Eldemir konuşmasında,"Bu topraklar, büyük Osmanlı çınarının filizlendiği topraklar. Buradan hareket ederek dünyada bir medeniyet kurduk. Kurmuş olduğumuz medeniyet dünyanın dört bir köşesine adalet götürdü. Neticesinde de 6 asır gibi dünyaya adaletle hükmeden bir devlet olduk, onun için bu toprakların değeri gerçekten çok mühim" ifadelerine yer verdi.

75_4.jpg 
AYAĞININ TOZUYLA KURULTAYA BAŞKANLIK ETTİ
Son olarak Vali Doç. Dr. Tahir Büyükakın, kurultayın son konuşmacısı oldu. Vali Büyükakın, ata topraklarından önemli mesajlar verdi.  Vali Büyükakın "Cuma günü göreve başladım. Arkadaşlarımız Pazar günü kurultayımız var dediler ve ne yapalım diye sordular. Bende dedim ki bu kurultaya katılmamak bizim için vebaldir, katılmak ise onurdur, şereftir. Ayağımın tozuyla kurultaya iştirak ettim. Sizler Türkiye'nin dört bir yanından üşenmeyip buraya geldiyseniz bizde buraya geleceğiz, bu bizim boynumuzun borcu" dedi. 
Konuşmasının büyük bölümünde Söğüt ruhuna vurgu yapan Vali Büyükakın, Söğüt'ün bir varoluşun, bir dirilişin adresi olduğunu söyledi. Söğüt'ü bir çınarın filiz veren dalı olarak tanımlayan Vali Büyükakın, anlam dolu konuşmasında şunları aktardı.
"Söğüt, bir ruh. Bu ruhu yaşatmamız lazım. Tarih boyunca bir sürü devlet kurduk ve her seferinde yeniden varolmayı bildik. Bu coğrafya  başka milletlerin bu kadar uzun süre hakimiyet kurabildiği bir coğrafya değil. Bu sadece bizim aziz milletimize nasip olmuş bir başarı. Anadolu coğrafyasında bu kadar uzun süre ayakata durmayı başarmak, küllerinden yeniden doğmak ve oradan dünyaya adalet götürmek sadece bizim kalbi yüce milletimizin başarması mümkün olan bir durum. 

s.jpg
'BİRİNCİ VAZİFEMİZ, SÖĞÜT RUHUNU YAŞATMAK'
Dolayısıyla Söğüt bir ruhtur, bu ruhu yaşatmak bizim öncelikli borcumuzdur. Diğer bütün işlerimiz bir kenara kalkacak olsa tek bir şey yapmamız gerek desek önce Söğüt ruhunu yaşatacağız. Bu ruh bittiği zaman bu devletin ayakta durma şansı yok. Bu ruh, bu devleti her seferinde yeniden canlandıran bir ruh. Bu ruh, milletin yüreğinin derinlerinde yaşattığı bir ruh. Çıkarıp ortaya koyması gerektiğinde hiç tereddütsüz gösterdiği bir ruh. Çanakkale'de, 15 Temmuz'da olduğu. Bunun için bizim birinci vazifemiz Söğüt ruhunu yaşatmak. Öncelikle bu ruha hizmet edeceğiz. 
İçinden geçtiğimiz dönemde bu ruh kendini bir kat daha önemli hale getiriyor. 1. Dünya Savaşı'ndan sonra yeni bir dünya kuruldu. Emperyalist devletler, dünyayı bölüştüler, sınırları çizdiler. Biz tutunabileceğimiz coğrafya olan Anadolu'yu savunduk. Şimdi aynı dedemiz Ertuğrul'un burada bir medeniyet kurduğu döneme benzer bir dönemden geçiyoruz. O dönemi hatırlayalım; bir tarafta Şeyh Edebali var gönül sultanı, öbür tarafta kılıcı temsil eden Ertuğrulgazi, diğer tarafta aklı temsil eden Dursun Fakıh var, Geyikli baba dediğimiz bektaşi  şeyhleri var. Ruh, akıl, kılıç hepsi bir arada olduğunda medeniyet alıp başını gidiyor. Şu anda aynı dönemi yaşıyoruz. 
Dışarıdakilerin maşası olan içerideki hainlere karşı bir varlık mücadelesi verdik. Allah'a hamdolsun başardık. Durmayacaklar, içeriden dışarıdan uğraşacaklar çünkü bu coğrafya zor bir coğrafya. Ama başaramayacaklar. Ne diyor Mehmet Akif 'Korkma' diyor. Akif çok büyük bir şair, her şiirinde bir ayetten ya da hadisten alıntı var. Kur'an-ı Kerim'de 'Korkma' diyor. Yurdumuzun üzerinde tüten son ocak sönmeden, aramızdan en sonuncumuz canını vermeden bu dava bitmez. Biz teslim olmayız Allah'ın izniyle. 
'SÖĞÜT RUHUNU, DÜNYAYA ANLATMAK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ'
Türk Milleti varolduğu müddetçe dünyadaki ezilen milletlerin göz yaşını da biz dindireceğiz, atalarımızın yaptığı gibi. Mihalgazi niye bizim saflarımıza geçmiştir? Budapeşte'de Gül Baba'nın Türbesi ne arar? Japonya'da, Afrika'da dünyanın neresine giderseniz gidin en düştüğümüz dönemde bile  Sultan Abdulhamit Han döneminde Japonya'ya fırkateyn göndermişiz. Ne için adalet için. Dünyada nerede kan ve gözyaşı varsa onu dindirmek için gitmişiz. Biz büyük bir milletin evlatlarıyız ve bizi büyük yapan bu ruh. Biz bu ruhu yaşattığımız müddetçe kıymetliyiz. Onun için Söğüt ruhu yaşamalı ve Söğüt Şenlikleri bu ruhu yaşatmanın sembolü olarak her sene bir öncekinden daha güçlü kutlanmalı. Ertuğrulgazi'yi Anma ve Söğüt Şenlikleri sadece Söğüt'ün varlığını ve törenleri değil Söğüt ruhunu anlatmalı. Bu ruh, Söğüt'ten Türkiye'ye ve dünyaya anlatılmalı. Şenlikleri her seferinde daha güçlü hale getirmek ve bu ruhu dünyaya anlatmak üzere var gücümüzle çalışacağız" diye konuştu. 
Vali Büyükakın'ın konuşmasının ardından 736. Ertuğrulgazi ve Söğüt Şenlikleri ile ilgili istişarelerde bulunuldu. Kurultay, davetlilerin hediye takdiminin ardından Türk Büyükleri Anıtı önünde çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi. 
736. Ertuğrulgazi'yi Anma ve Söğüt Şenlikleri Kurultayı gerçekleştirildi. Vali Doç. Dr. Tahir Büyükakın'ın başkanlığında gerçekleşen kurultaya Milletvekili Halil Eldemir, Söğüt Belediye Başkanı Halil Aydoğdu, Söğüt Kaymakamı Berkan Sönmezay, çok sayıda Yörük Türkmen konfederasyon, federasyon ve dernek başkanı ile temsilcileri katıldı. 

 

Bu haber toplam 2019 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.