YILIN İLK MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

YILIN İLK MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

Bozüyük Belediyesi 2017 yılının ilk belediye meclis toplantısı Belediye Başkanı Fatih Bakıcı başkanlığında yapıldı. 7 gündem maddesi ile gerçekleştirilen...

A+A-

Bozüyük Belediyesi 2017 yılının ilk belediye meclis toplantısı Belediye Başkanı Fatih Bakıcı başkanlığında yapıldı. 7 gündem maddesi ile gerçekleştirilen toplantıda denetim komisyonuna üye seçimi de yapıldı. AK Parti’den M. Doğan Tunç ve Abdurrahman Kırgız, MHP’den Derya Ahmet Baltacı’nın aday gösterildiği denetim komisyonu seçimlerinde AK Parti adayları 12’şer MHP adayı ise 9 oy alırken CHP’li meclis üyeleri boş oy kullandı. Belediye Başkanı Fatih Bakıcı yılın ilk toplantısında alınan kararların ilimiz ve ilçemize hayırlı olması temennisinde bulundu.   

Toplantının ilk gündem maddesinde 5393 sayılı Belediye Kanunun 49/3’üncü maddesi gereği sözleşmeli personelin ücretlerinin Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğünün 2017 yılı için yayınlayacağı, belediyelerde sözleşmeli personel ücret tavanları konulu genelgesi dikkate alınarak, çalıştırılacak olan kadro unvanları için Birinci Derecenin Birinci Kademesi esas alınmak suretiyle 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa göre net aylık tutar üzerinden ödenmesi konusunun görüşülmesi yapıldı. Görüşmeler sonrasında gündem maddesi meclis üyelerinin oybirliği ile kabul edildi.

dsc_1283.jpg

12.01.2008 Gün ve 26754 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan belediye ve bağlı kuruluşları ile mahalli idare birlikleri norm kadro ilke ve standartlarına ilişkin yönetmelikte değişiklik yapılmasın dair yönetmeliğin 1.maddesi gereğince; belediyeler ve mahalli idare birliklerinde kullanılacak geçici iş pozisyonları bu kurum ve kuruluşlar için norm kadro standartları cetvellerinde belirlenen memur norm kadro standardı toplamının yüzde yirmisini geçmemek üzere bulunacak sayının yuvarlanması ve tam yıl esasına göre hesaplanması sonucu adam/ay sayısına göre meclis tarafından yıllık olarak belirlenir. Oranların hesaplanmasında sonucun tam sayı çıkmaması durumunda bulunan rakam kendinden büyük en yakın tam sayıya yuvarlanarak geçici iş pozisyonu sayısı tespit edilir."  Denilmektedir. Belediyemizin Memur Norm Kadro Standardı 211’dir. 211 kadronun %20’sine tekabül eden 516 (43x12=516) adam/ay şeklinde Geçici İş Pozisyonunun, 2017 Mali Yılı için onaylanması konusunun görüşülmesi yapılarak oy birliği ile kabul edildi.

dsc_1328-(1).jpg
 

5393 Sayılı Belediye Kanununun 14.’üncü maddesinin birinci fıkrasının b bendinde  ‘’Gerektiğinde, sporu teşvik etmek amacıyla gençlere spor malzemesi verir, amatör spor kulüplerine ayni ve nakdi yardım yapar ve gerekli desteği sağlar, her türlü amatör spor karşılaşmaları düzenler, yurt içi ve yurtdışı müsabakalarda üstün başarı gösteren veya derece alan öğrencilere, sporculara, teknik yöneticilere ve antrenörlere belediye meclisi kararıyla ödül verilebilir. ’’ile’’ Belediyelerin birinci fıkranın (b) bendi uyarınca, sporu teşvik amacıyla yapacakları nakdi yardım bir önceki yıl genel bütçe vergi gelirlerinden belediyeleri için tahakkuk eden miktarın binde yedisini geçemez…” hükümleri yer almaktadır. Bu kanun hükümleri gereğince ilçemizde bulunan amatör spor kulüplerine branş başı yıllık 1.250,00 TL yardım yapılmasına ve ilçemizi başarıyla temsil ederek, yurt içi ve yurt dışı müsabakalarda üstün başarı gösteren veya derece alan öğrencilere, sporculara, teknik yöneticilere ve antrenörlere; kişi başı 5000,00 TL yi geçmemek üzere ayni ve nakdi yardım yapmak için Belediye Başkanı Fatih BAKICI’ya yetki verilmesi konusunun görüşülmesi yapılarak oybirliği ile kabul edildi.

dsc_1291-(1).jpg

3194 sayılı İmar Kanunun 8. maddesi (b) fıkrasına, 5393 sayılı Belediye Kanununun 18. maddesi (c) fıkrasına istinaden; Çarşı Mahalle, 12 ada 36 ve 192 parselin bulunduğu bölgede tescil harici alanda imar planı değişikliği talebinin görüşülmesi yapılarak imar komisyonuna sevk edildi.

5393 sayılı Belediye Kanunun 15.’inci maddesinin p bendinde (Kara, deniz, su ve demiryolu üzerinde işletilen her türlü servis ve toplu taşıma araçları ile taksi sayılarını bilet ücret ve tarifelerini, zaman ve güzergahlarını belirlemek; durak yerleri ile karayolu, yol, cadde sokak meydan ve benzeri yerler üzerinde araç park yerlerini tespit etmek ve işletmek, işlettirmek ve ya kiraya vermek; kanunların belediyelere verdiği trafik düzenlemesinin gerektirdiği bütün işleri yürütmek) istinaden İlçede faaliyet gösterecek S plakalı araç sayılarının belirlenmesi, 5393 sayılı Belediye Kanunun 18-maddesine göre 10 yıla kadar kiraya verilmesi için Belediye Encümenine yetki verilmesi ve 21.11.2016 tarih ve 92 sayılı Belediye Meclis Kararı ile kabul edilen 2017 yılı gelir tarifesine il dışından gelecek servis araçları güzergah izin belgesi ücretinin eklenmesi konusunun görüşülmesi yapıldı. Görüşmeler sırasında bu gündem maddesi için MHP’li meclis üyesi Şaban Duman “Kooperatif başkanları ile yaptıkları görüşmelerde bu gündem maddesi için kooperatiflerce süre istenildiğini söyledi. Belediye Başkanı Fatih Bakıcı’da bu konuda kooperatif başkanları ile defalarca görüşmelerine rağmen kendilerinin bu yönde bir talepte bulunmadıklarını belirtti. Belediye olarak satışın en kolay yol olduğunu ancak Bozüyük halkı ve esnafının çıkarlarını korumak zorunda olduklarını kaydetti. Yapılan görüşmeler sonrasında Belediye Başkanı Fatih Bakıcı toplantıya ara vererek parti grup başkanları ve MHP’li meclis üyesi Şaban Duman ile kısa bir toplantı yaptı. Verilen aranın ardından gündem maddesi meclis üyelerinin oy birliği ile plan ve bütçe komisyonuna sevk edildi.

5393 Sayılı Belediye Kanununun 18/m bendine göre 07.05.2012 tarih ve 51 Sayılı Meclis Kararı ile kabul edilen Bozüyük Belediyesi (S) servis araçları yönetmeliğinin günümüz koşullarına göre güncellenmesi konusunun görüşülmesi yapılarak plan ve bütçe komisyonuna sevk edildi.

Ardından Belediye Meclis üyeleri arasından Denetim Komisyonu seçimlerine geçildi. AK Parti’den M. Doğan Tunç ve Abdurrahman Kırgız, MHP’den Derya Ahmet Baltacı’nın aday gösterildiği denetim komisyonu seçimlerinde yapılan gizli oylama sonrasında AK Parti adayları 12’şer MHP adayı ise 9 oy alırken CHP’li meclis üyeleri boş oy kullandı. 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2172 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.