BOZÜYÜK ŞEHİR MÜZESİ AÇILDI

BOZÜYÜK ŞEHİR MÜZESİ AÇILDI

Bozüyük Belediyesi tarafından ilçeye kazandırılan Şehir Müzesi'nin açılışı Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı’nın katılımıyla gerçekleştirildi....

A+A-

Bozüyük Belediyesi tarafından ilçeye kazandırılan Şehir Müzesi'nin açılışı Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı’nın katılımıyla gerçekleştirildi. Açılış töreninde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı müzelerin önemine değinerek genç nesillerin bu müzeleri gezerken kendi tarihleri hakkında daha doğru daha derinlikli bilgi edineceklerini söyledi.

unnamed-(2)-010.jpg

Açılış programında ilk olarak konuşan Belediye Başkanı Fatih Bakıcı, açılışı gerçekleştirilen şehir müzesinde Bozüyük’ün arkeolojik geçmişinden itibaren sırası ile Selçuklu, Osmanlı dönemi tarihsel gelişimi ve özellikle milli mücadele döneminden günümüze kadar Bozüyük’ün tarihsel rolünün  hikayelendiğini söyledi.

Başkan Bakıcı konuşmasında,”Bu gün mübarek 3 ayların başlangıcı. Yarın da Allah nasip ederse Regaib Kandilini idrak edeceğiz. Öncelikle tüm İslam aleminin, değerli hemşerilerimin ve burada bulunan herkesin kandilini ve 3 aylarını tebrik ediyor, hayırlara vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum. İlçemiz için en önemli projelerimizden biri olan müzemizin açılışının böyle mübarek bir güne denk gelmiş olması bizleri ayrıca sevindirdi.

unnamed-(4)-019.jpg

Bu tarihi topraklarda yaşamış, bize çok değerli nasihatler bırakmış, Allah dostu Şeyh Edebali’nin Osman Gazi’ye nasihatinde yer alan ‘Geçmişini iyi bil ki, geleceğe sağlam basasın. Nereden geldiğini unutma ki, nereye gideceğini unutmayasın’ sözlerini kendimize ilke edinerek, Kurtuluşun şehri Bozüyük’ümüz için, bizlere EVET diyenleri mahcup etmemek için, her gün bir önceki günden daha fazlasını ve daha iyisini yapabilmek için büyük bir gayret gösteriyoruz.

Tabiki Bozüyük’ümüze kendi imkânlarımızla yaptığımız yatırımların yanı sıra Hükümetimizle el ele vererek kazandırdığımız pek çok yatırımımız var.4 milyon TL’ye mal olan Kültür Merkezimiz için Kültür ve Turizm Bakanlığımızdan %50 hibe desteği aldık.

17580205_10154986537386832_2084988468_n.jpg

İlçemize üniversite kazandırmak Sayın Bakanımızın döneminde nasip oldu. Yıllardır yılan hikâyesine dönen üniversite konusunda Uygulamalı Bilimler Meslek Yüksek Okulu’nu hizmete açarak şimdilik virgül koyduk. İnşallah devamı da gelecek. Yine sizin döneminizde İlçemiz Endüstri Meslek Lisesi, Arif Nihat Asya Ortaokulu, TOKİ İlkokulu,  yeni İmam Hatip Lisesi ve Şehit Zafer İpek İş Okulu gibi pek çok eğitim kurumları kazandı.

Birazdan hizmete açacağımız müze binamız; geçmiş dönemde sahiplerinden alınmış, hiçbir çalışma yapılmamış, insanlara gösteriş olsun diye sadece iskeleleri dikilmiş, fakat iskeleleri çürümeye yüz tutmuş, yıllarca yalnızlığına terk edilmiş bir şekildeydi. Biz göreve geldiğimizde buraya sahip çıkarak Restorasyonunu tamamladığımız tarihi değerimiz Albay İbrahim Çolak Köşkü için 1 milyon TL hibe desteği alarak müzemizi 1,5 milyona tamamladık.

Kurtuluş mücadelemizin Başkomutanı Atatürk’ün silah arkadaşı Albay İbrahim Çolak tarafından 1926-1930 yılları arasında yaptırılan bu köşk, 2006 yılında oğlu Ertuğrul Çolak tarafından Bozüyük Belediyesine bağışlanmıştı.

unnamed-(6)-005.jpg

“Tarihimizi kayıt altına aldık”

Öncelikle Toplam 33 dönüm arazi içerisinde bulunan tarihi değerimiz Albay İbrahim Çolak Köşkü’nü korumaya alarak 1 yıl içerisinde restore ettik ve yeniden hayat verdik. 1450 metrekarelik bir alandaki çevre düzenlemesini 4 ayda tamamladık.  Ardından burada; geçmişimizi bu güne taşıyan, bu günümüzü de geleceğe taşıyacak bir müze için işe koyulduk. Albay İbrahim Çolak, “Türk’ün Makus Talihinin yenildiği” 2. İnönü savaşında vatan savunmasında mücadele etmiş, Albay olarak emekli olduktan sonra sivil hayatta da 1926 yılında Bozüyük Kereste Fabrikasını kurarak bölgenin ekonomik gelişiminde büyük rol oynamıştır. Biz müze kurulum çalışmalarına başladığımızda şehir müzemiz, Bozüyük’ten ve Bozüyük insanından izler taşısın istedik. Tarih yapan bir millet olarak, tarihimizi kayda geçirme, yaşatma ve gelecek nesillere aktarmak istedik.

1-002.jpg

Bozüyük’ümüz için, yavrularımızın geleceği adına attığımız her adımda, ilçemiz ile ilgili olarak başvuru yaptığımız her projede Bakanlığınızca sağladığınız hibe destekleri için burada değerli Bozüyüklülerin huzurunda sizlere bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

unnamed-(8)-001.jpg

Bakanımız, hemşerimiz buraya kadar gelip bizleri onurlandırmışken, vatandaşlarımız adına bir isteğimizi daha dile getirmeden geçemeyeceğim. Kurtuluşun beşiği olan Bozüyük’ümüzde milli mücadelenin ilk zaferi olan 2. İnönü Muharebelerinin kazanıldığı yer, Akpınar İnönü Şehitlik Alanı Bozüyük Açık Hava Savaş Müzesi Projemize değerli katkılarınızı Bozüyük Halkı adına talep ediyorum.

Güzel şehrimiz geleceği temsil ettiği kadar, geçmişi de içinde taşıyan bir yerleşim yeri. Önemli zenginliklerimiz, birikimlerimiz var. Bu zenginliklerimizin çeşitliliğini ve miktarını müze kurulum çalışmalarını başlattığımız zaman daha iyi anladık. Anladık ki gözümüz gibi korumamız gereken, gelecek kuşaklara aktaracağımız engin bir tarihi ve kültürel mirasımız var.

Bunun için; 44 köy ve ilçe merkezi ile birlikte 40 farklı noktada 750 görüşme yapıldı. Bu gün geldiğimiz noktada 150 bağışçımızın gözü gibi sakladığı yada tavan arasında unuttuğu yaklaşık 1400 adet fotoğraf, tarihi belge, yaşam eşyası gibi nadide eser ile müzemizin açılışını gerçekleştiriyoruz.

unnamed-(7)-008.jpg

Müzede Bozüyük’ün arkeolojik geçmişinden itibaren sırası ile Selçuklu, Osmanlı dönemi tarihsel gelişimi ve özellikle Milli Mücadele döneminden günümüze kadar Bozüyük’ün tarihsel rolü hikayelendi. Bozüyük ve köylerinden toplanan eserlerin yanı sıra Genel Kurmay Başkanlığından 1 tank ve çeşitli silahlar bağış yolu ile alındı.

Dünyada bırakacağımız hoş sedaların işte böyle güzel mekânlarda gelecek nesillere aktarılması, aynı zamanda kültürümüze ve medeniyetimize yapılmış en önemli katkıdır. ‘Tarih, dışarıdan dokunuyorsan soğuk taştır. Resimlerine bakıp sadece okuyorsan hatıradır. İçinde dolaşabiliyorsan tarihin, işte o zaman gelecek nesillere mirastır’ Geçmişle gelecek arasında tarih köprüsü olacak müzemiz ilçemize hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.

2-001.jpg

Böylesine değerli bir eserin 1,5-2 yıl gibi kısa bir süre içerisinde ortaya çıkmasında bütün samimiyetiyle aile yadigârlarını müzemize bağışlayan saygıdeğer bağışçılara ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

Ardından Albay İbrahim Çolak’ın torunu İbrahim Çolak tarafından bir konuşma yapıldı. Çolak konuşmasında “Neredeyse bir kaç yıl içerisinde 100. yılını dolduracak olan bu tarihi binanın temellerini atmak dedem Çolak İbrahim'e nasip olmuş. Babam yaşarken bu binayı çok sevdiği Bozüyüklülere emanet etti. Onların ukdesine geçirmeyi doğru bulmuş olacak ki Bozüyük Belediyesine çevresindeki arazi ile birlikte hibe etti. Uzun bir süre bina maalesef bakımsız kaldı. Daha sonra şimdiki belediyemizin başa gelmesi ile özverili bir çalışmayla bu bina tamamıyla orijinaline çok sadık kalarak mükemmel bir şekilde tadil edildi. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

unnamed-(5)-009.jpg

“Geçmiş kültürümüzü taşıması açısından önemli bir mekan”

Vali Elban konuşmasında “Bugün ilimizde ikinci müze açılışımızı yapıyoruz. Milli mücadelede düşmanla göğüs göğüse savaşmış Gazi İbrahim Çolak adına bir müzenin açılıyor olması özelliklede bu binanın sahiplerinin bu beldede yaşayan insanlara burayı hibe ediyor olması kendisinin kahraman kişiliğine ve ailesinin asaletine yakışır bir durum olmasının da ayrı bir anlam ve önem taşıdığını düşünüyorum. Sizlere müzeler ile ilgili uzun uzun şeyler anlatacak değilim. Ama bizden önceki yaşamış olan atalarımızın bizden sonraki nesillere de neler yaşadıklarını, ne kullandıklarını o kültürü taşıması açısından çok kıymetli bir mekân olacağına inanıyorum. Bu müzenin yapımında emeği geçen, bağışta bulunan herkese ve bu binayı bağışlayan Çolak ailesinin değerli mensuplarına teşekkür ediyorum. İnşallah nesillerimiz için gelecekler kuşaklar için hayırlara vesile olmasını dilerim” dedi.

Son olarak Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı tarafından bir konuşma yapıldı. Bakan Nabi Avcı konuşmasında müzelerin önemine değinerek genç nesillerin bu müzeleri gezerken kendi tarihleri hakkında daha doğru daha derinlikli bilgi edineceklerini söyledi.

unnamed-(3)-015.jpg

“Şehir müzelerini önemsiyorum”

Bakan Nabi Avcı konuşmasında, “Şehir müzelerini çok önemsiyoruz. Çünkü daha önce Milli Eğitim Bakanlığı yaptığım dönemde de bazı üniversite ve liselerde şehir kültürü derslerimiz vardı çocuklarımız bu dersi seçmeli olarak aldı. Maksadımız her çocuğun içinde yaşadığı ortamı, şehri ve orada tarihi kültürel değerleri birebir tanımasını sağlamaktır. Bu uygulamalarda çok başarılar aldık. Bu derslerin tamamlayıcı öğesi işte bu tür şehir müzeleridir. Bu müzeler olmadan çocuklarımızın bu kültürel mirasları benimsemeleri ve hayatlarının bir parçası haline getirmeleri o kadar kolay olmazdı. Dolayısıyla hem Bilecik'te yaşayan şehir müzesi hem de Bozüyük Şehir Müzesi’nin yapımına katkıda bulunan herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Çocuklarımız gençlerimiz bu müzeleri gezerken kendi tarihleri hakkında daha doğru daha derinlikli bilgi edinecekler. Bilginin de ötesinde duygu edinecekler. Vatan duygusu edinecekler. Vatan duygusu başlangıçta soyut bir duygudur ama işte böyle tarihi mekânlarla o soyut duygu insanlar içinde karşılıklıdır. Bu da eğitimin çok önemli parçasıdır. Bu müzenin özellikle çocuklarımıza ve gençlerimize hayırlı olsun diliyorum” dedi. Konuşmaların ardından Bakan Nabi Avcı tarafından şehir müzesinin oluşturulmasında emeği geçenlere, Albay İbrahim Çolak’ın torunu ve yakınlarına plaket takdim edildi. Son olarak Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı tarafından Bozüyük Şehir Müzesinde incelemelerde bulunuldu.

unnamed-(1)-015.jpg

Bu haber toplam 4204 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.