SEMA MUKABELESİ GÖNÜLLERİ MEST ETTİ

SEMA MUKABELESİ GÖNÜLLERİ MEST ETTİ

İçişleri Bakanlığı ve Bozüyük Mevlana Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği  tarafından düzenlenen Ney Sesiyle Mevlana Nakış Projesi kapsamında...

A+A-

İçişleri Bakanlığı ve Bozüyük Mevlana Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği  tarafından düzenlenen Ney Sesiyle Mevlana Nakış Projesi kapsamında sema mukabelesi düzenlendi. Öğrenciler tarafından seslendirilen ney sesiyle sema mukabelesi gönülleri mest etti. Özel eğitim merkezi öğrencileri tarafından seslendirilen ilahiler salonda uzun süre alkış alırken, duygu dolu anlar yaşandı.

mevlana-dernegi-programi-temmuz-2-(2).jpg

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda, daha sonra Ahmet Cansız tarafından dua okundu. Proje kapsamında Mevlana kültürünün öğretildiği öğrenciler tarafından ney ve ilahi okundu. Özel eğitim merkezi öğrencileri tarafından seslendirilen ilahiler salonda uzun süre alkış alırken, duygu dolu anlar yaşandı. Minik semazenlerin mevlevi gösterisi sonrasında konuşan Dernek Başkanı Metin Zayim; “2008 yılında kurulan Bozüyük Mevlana Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği; Bilecik İli ve Bozüyük İlçemizin manevi kalkınmasında önemli bir boşluğu dolduran, sivil toplum kuruluşlarından biridir. Derneğimiz kutlu doğum, kandil geceleri, ramazan iftar programları, Şeb-i Aruz programları başta olmak üzere bir çok programı düzenlerken diğer kurum ve kuruluşların düzenlediği programlara da katkı sağlamaktadır.

mevlana-dernegi-programi-temmuz-6-(1).jpg

Derneğimiz şimdide Bozüyük ilçesinde ikamet eden, gençlerimize yönelik “Ney Sesi ile Mevlana Nakışları” adlı projeyi 2016 yılında İçişleri Bakanlığımıza sunmuş, Bakanlığımız tarafından kabul görüp Bakanlık desteği ile çalışmalarına başlanmıştır. Bu proje kapsamında Bozüyük ilçesinde ikamet eden gençlerimizin sosyal yaşama daha etkin bir biçimde katılmalarını sağlamak amacı ile kendi manevi kültür ve mirasımızı işin ehli ustaları tarafından sema, ney ve bendir öğretimi sağlayıp, Hz Mevlana’nın evrensel öğretilerini ve   hoş görüsünü  toplumda yaygınlaştırmayı amaçlamıştır. Bu projemizde bizlerden desteğini esirgemeyen, başta Bozüyük Belediye Başkanı Fatih Bakıcı Bey’e bizden yine desteklerini esirgemeyen Halk Eğitim Merkezi Müdürü Levent Susam Bey’e teşekkür ediyorum” dedi. Dernek Başkanı Metin Zayim’in ardından konuşan Başkan Yardımcısı Ali Avcıoğlu’da “İnsan yaratılmışların en şereflisidir’ düsturuyla her dilden, her dinden, her renkten, insanı kucaklayan, sevginin, barışın, kardeşliğin, hoşgörünün sembolü, gönüller sultanı Hz. Mevlana’yı rahmetle anıyor; O’nun sevgi ve hoşgörüye dayalı öğretisinin millet olarak birliğe, beraberliğe, kardeşliğe ve dünya barışının tesisine vesile olmasını temenni ediyorum. Bizler de Hz. Mevlana’yı anmak, anlamak ve anlatmak için Konya’ya Mevlana Hazretlerine kültür turları düzenledik. 2016 kişi diye yola çıktığımız proje o kadar ilgi gördü ki gelen yoğun talepler üzerine toplam 4914 Mevlana aşığını Konya’ya götürmek bize nasip oldu.  Yüksek Hızlı Tren ile Konya’ya götürdüğümüz ve 1 kuruş bile para harcatmadan ziyaretlerini yapmalarını sağladığımız tüm hemşehrilerimizin ziyaretlerini Yüce Rabbim kabul ve makbul eylesin inşallah” dedi. Konuşmasında eğitimin önemine de değinen Başkan Yardımcısı Ali Avcıoğlu eğitim ile başarılamayacak hiçbir şeyin olmadığını belirterek programı hazırlayan öğrencilere ve eğitmenlerine teşekkür etti.

Program sonunda Bozüyük Belediyesi tarafından projeye katılan öğrencilere hediye çeki verilirken Başkan Yardımcısı Ali Avcıoğlu’na da Dernek Başkanı Metin Zayim tarafından Mevlevi Takkesi hediye edildi.  

Belediye Düğün salonunda düzenlenen programa Bozüyük Belediye Başkan Yardımcısı Ali Avcıoğlu, Bozüyük Halk Eğitim Merkezi Müdürü Levent Susam, Mevlana Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği Başkanı Metin Zayim ve çok sayıda Bozüyüklü katıldı.

https://ssl.gstatic.com/ui/v1/icons/mail/images/cleardot.gifmevlana-dernegi-programi-temmuz-9-(1).jpg

Bu haber toplam 2619 defa okunmuştur
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.